Osmanlıda İnsanları Öldüren Lanetli Saat

O dönemlerde Osmanlı Devletine Avrupa’nın dört bir köşesinden pek çok hediye geliyordu. Osmanlı topraklarında bulunmayan gösterişli hediyeler de bazı paşaların oldukça ilgisini çekiyordu. Bu Paşalardan biri de Topkapı sarayının Kapı Ağası olan Gazanfer ağa idi.
Gazanfer ağa’nın 3. Murad döneminde aldığı rüşvetlerle ufak çaplı bir hazinesi oluşmuştu. Özellikle saraya gelen saatlere gıpta ile bakan Gazanfer ağa dönemin en ünlü ustalarından Saatçi Rüstem ağaya giderek kendine çok gösterişli ve pahalı bir saat yaptırmak istediğini söyler. Hazinesinden pek çok değerli elması ve altını bu saatte kullanılmak üzere saatçi Rüstem ağaya teslim eder.
Osmanlı Devletindeki geleneklerden biri de idam edilen kişinin üstünden çıkan her şey , onu idam eden cellatın olması geleneğiydi.
Hatta sırf bu yüzden cellatların bu eşyaları satmaları için bir kaç ayda bir cellat mezadı denilen bir pazarı bile oluyordu. İdam edilen insanlar genelde üst düzey devlet adamları olduğu için bu pazarda çok değerli eşyalar çok düşük fiyatlara satılırdı. Fiyatın düşük olmasının nedeni ise Osmanlı halkının bu eşyalara uğursuz ve lanetli deyip rağbet göstermemesinden kaynaklanıyordu.
Saat kimin eline geçtiyse uğursuzluk getirmiş ve sahipleri cellatların elinden kurtulamamıştı.
Halk arasında da saatin uğursuzluğu dilden dile yayılmıştı.
Cellat pazarında Saatin bir sonraki alıcısı 1. ahmet dönemi sadrazamlarından Derviş paşa oldu. Fakat Derviş paşa saati kendi için değil, kardeşi Eğriboz Sancak Beyi Civan beye hediye etmek için almıştı.

...
Çalışmayan video veya başka bir sorunu bildirin !

Kategori Sponsoru

Manşet

Reklam

Sıradışı Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s